X
تبلیغات
مجله پزشکی - پزشكي ورزشي

مجله پزشکی

پزشکی

تردمیل یا دوچرخه ثابت

تبیان:
فرآوری: معصومه آیت اللهی

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟

تردمیل
بسیاری از افراد به علت این که فرصت کافی برای رفتن به باشگاه های ورزشی ندارند تصمیم می گیرند که داخل منزل ورزش کنند و به همین علت به فکر تهیه یک ابزار ورزشی مناسب نظیر تردمیل یا دوچرخه ثابت می افتند؛ در چنین مواقعی است که توجه فرد به این معطوف می شود که کدامیک از این دو وسیله ورزشی مناسب تر است؟


واقعیت آن است که هر یک از این دو وسیله ورزشی مزایای خاص خود را دارند؛ به طور مثال تردمیل وسیله ورزشی مناسبی است که  الگوی حرکتی روزانه انسان یا در واقع همان راه رفتن را تقلید می کند که این یک مزیت است.


همچنین بسیاری از انواع تردمیل ها امکان نشان دادن ضربان قلب هنگام ورزش، میزان کالری مصرفی در طول مدت ورزش و مسافت طی شده را دارند و بدین طریق می توان شدت ورزش را تعیین کرد و بر اساس شدت تعیین شده در نسخه ورزشی، به ورزش پرداخت.
متخصصان پزشکی ورزشی معتقدند، افرادی که بیماری خاصی ندارند و از دردهای مزمن زانو رنج نمی برند می توانند از تردمیل برای داشتن یک فعالیت ورزشی هوازی مناسب در منزل استفاده کنند و درصورتی که به بیماری مزمنی نظیر بیماری قلبی، دیابت،  پرفشاری خون یا... دچارند پیش از شروع ورزش حتما با یک متخصص پزشکی ورزشی مشورت کنند.


برای افرادی که درد جلوی زانو دارند، استفاده از دوچرخه چه ثابت و چه متحرک توصیه نمی ‌شود. البته این موضوع مطلق نیست و با تنظیم زین دوچرخه، به نحوی که زانو زیاد خم نشود، می‌ توان از درد زانو جلوگیری کرد ولی به هر حال به این افراد توصیه می ‌شود به جای دوچرخه ‌سواری، پیاده‌ روی یا شنا انجام دهند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 8 اردیبهشت1390ساعت 21:28  توسط ژورنال 

ورزشی برای تمام فصول لاغری

سیمرغ:

ورزشی برای تمام فصول و البته لاغری شما

در ورزش، آب متحد طبیعی ماست. آب وزن بدن را سبک،‌ جریان خون را تحریک و از ما در مقابل آسیب‌ها محافظت‌ می‌کند و روحیه ما را بالا می‌برد.

آب به طور همزمان آنقدر مقاومت در برابر ما ایجاد می‌کند که به ما امکان می‌دهد عضلات‌مان را به کار اندازیم....
 بنابراین تعجبی ندارد که شناکردن یکی از پرطرفدارترین راه‌هاه برای حفظ – یا بازیابی- آمادگی جسمی و روانی است.

 آب چطور بر ما اثر می‌گذارد؟
داستان غوطه‌ور شدن ارشمیدس در وان حمام بیانگر آن است که چرا ما از همان لحظه‌ای كه پا به درون استخر می‌گذاریم‌، منافع ورزش در آب را دریافت می‌کنیم. همان‌طور که مشاهده ریاضی‌دان باستانی یونانی نشان داد، نیروی بالابرنده‌ای كه بر بدن غوطه‌ور‌شده در آب وارد می‌آید، معادل وزن آب است که هنگام غوطه‌وری جابه‌جا می‌شود. این نیرو که به نام «نیروی شناوری» خوانده می‌شود باعث می‌شود ما درون آب احساس سبکی کنیم. افرادی که بدنشان تراکم کمتری نسبت به آب دارد- یعنی افراد چاق که نسبت بالاتر چربی در مقابل عضله و استخوان دارند- با کمترین تلاشی روی آب شناور می‌مانند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 17 فروردین1390ساعت 18:38  توسط ژورنال 

بهترين موقع ورزش

سیمرغ:

بهترين موقع ورزش

خیلی از افراد عادت دارند که ساعت 6 صبح از خواب بیدار شده و به انجام تمرینات خود بپردازند و عقیده دارند که این زمان بهترین زمان برای ورزش کردن آنهاست چون به آنها برای ادامه روز انرژی می‌دهد اما خیلی‌های دیگر اصلاً فکرش را هم نمی‌کنند که حتی یک روز قبل از ظهر تمریناتشان را انجام دهند و ترجیح می‌دهند که بعد از شام یک دوری بزنند و کمی‌ پیاده روی کنند اما آیا ساعت خاصی وجود دارد که تمرین کردن در آن ساعت بیشتر نتیجه دهد؟

واقعیت این است که هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که ثابت کند ورزش کردن در یك ساعت خاص کالری بیشتری می‌سوزاند و فایده بیشتری دارد اما ساعت تمرین کردن تاثیر بسیار زیادی بر احساس شما از تمرین دارد. مهم‌تر از همه اینکه، متخصصین می‌گویند بهتر است یک ساعت خاص را برای تمرین کردن خود انتخاب کرده و آن را ادامه دهید تا ورزش کردن برایتان به شکل عادت درآید.

ساعت بدن

ریتم شبانه روزی بدن شما تعیین می‌کند که چه نوع آدمی‌ باشید. مثل خروس سحرخیز باشید یا مثل جغد شب‌ها بیدار بمانید و کار چندانی هم از دستتان برای تغییر آن برنیاید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 3 فروردین1390ساعت 11:53  توسط ژورنال 

آزمون سریع شناسایی ضربه مغزی

 مجله پزشکی ژورنال:

آزمون سریع برای شناسایی ضربه مغزی در ورزشکاران

پژوهشگران می‌گویند یک آزمون سریع ساده که در کنار زمین ورزش قابل انجام است، می‌تواند به طور دقیق ضربه مغزی در ورزشکاران را شناسایی کند. …

به گزارش هلث دی پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا می گویند این آزمون غربالگری (بیماریابی) - به نام تست کینگ- دویک (King-Devick test) - نسبت به آزمایش های فعلی که نمی توانند طیف وسیعی از کارکردهای مغزی را ارزیابی کنند، ارجحیت دارد.


برای انجام این آزمایش، از ورزشکاران خواسته می شود که شماره های تک رقمی را روی کارت هایی به اندازه انگشت اشاره نوشته شده اند، بخوانند. در حالت طبیعی خواندن این ارقام یک دقیقه به طول می انجامد. هر میزان افزایشی در زمان مورد نیاز برای کامل کردن این آزمایش بیانگر آن است که ورزشکار دچار ضربه مغزی شده است، به خصوص اگر این تاخیر نسبت به زمان پایه ای این آزمایش در ورزشکاران، بیش از 5 ثانیه باشد.
پژوهشگران می گویند این آزمایش می تواند اختلال در حرکات چشم، تمرکز، زبان و سایر علائم ضربه مغزی را شناسایی کند.

این پژوهشگران در بررسی 30 مشت زن با این آزمایش نشان دادند که نتایج آزمایش برای ورزشکارانی که ضربه مغزی نشده بودند، به طور میانگین یک ثانیه بهبود پیدا کرد، اما ورزشکارانی که ضربه مغزی شده بودند، به طور میانگین آزمایش را با 11.1 ثانیه تاخیر انجام دادند و افرادی که ناک اوت شده بودند، تاخیر در تکمیل آزمایش 18 ثانیه بود.
نتایج این بررسی در نسخه آنلاین ژورنال Neurology منتشر شده است.
دکتر لورا بالسر، استاد بیماری اعصاب، بیماری های چشم و همه گیرشناسی در دانشگاه پنسلیوانیا در این باره گفت: "این آزمایش غربالگری شیوه موثری برای شناسایی نشانه های ابتدایی ضربه مغزی است و می تواند پیامدهای این عارضه را بهبود بخشد و احتمالا از ضربه های مغزی مکرر پیشگیری کند."
او افزود: "اگر بررسی های آینده ارزش این آزمایش را ثابت کند، این آزمایش بالقوه می تواند به آزمایش استاندارد کنار زمین برای ورزشکاران بدل شود."

+ نوشته شده در  سه شنبه 3 اسفند1389ساعت 13:17  توسط ژورنال 

ورزش در اداره

آفتاب:

مترجم: نیلوفر اسعدی بیگی

ورزش در اداره

بارها توصیه شده است در محل کار هم با انجام تمرینات و کشش هایی مناسب، بدن را در وضعیتی ایده آل حفظ کنیم. نشستن یا ایستادن طولانی مدت، هر دو عوارض ناگواری برای سلامت ما ایجاد خواهندورزش در اداره کرد. بنابراین برای جلوگیری یا کاهش درد و گرفتگی، از کشش هایی ساده در طول روز استفاده کنید. در این نوشتار به برخی کشش های مناسب در محیط کار اشاره می کنیم تا با انجام آنها شرایط جسمی بهتری برای خود فراهم کنید.

● کشش شانه ها
▪ یکی از دستانتان را زیر آرنج قرار دهید.
▪ آرنج خود را بلند کرده و در مقابل قفسه سینه بکشید. البته دقت کنید هنگام کشش، بدن خود را نچرخانید.
▪ این کشش را به مدت ۱۵ تا ۳۰ ثانیه ادامه دهید. اگر دقت کنید در قسمت پشت شانه کششی احساس می کنید.
▪ به آرامی به حالت اولیه بازگشته و بدن را آرام کنید.
▪ سپس حرکت را برای دست دیگر تکرار نمایید.

● کشش بازو
▪ یک دست را بلند کرده و پشت سرتان خم کنید.
▪ دست دیگر را روی آرنج خمیده گذاشته تا به کشش شانه و بازو کمک کند.
▪ کشش را به مدت ۱۵ تا ۳۰ ثانیه حفظ کنید.
▪ به آرامی به حالت اولیه برگشته و حرکت را با دست دیگر تکرار کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 19 دی1389ساعت 22:34  توسط ژورنال 

10 واقعیت درباره ورزش روزانه

تبیان:

10 واقعیت درباره ورزش روزانه

فعال بودن از نظر جسمی فواید و مزایای بسیار زیادی برای شما دارد. اگر به دنبال انگیزه ای برای شروع یک برنامه ی ورزشی هستید یا می خواهید تمرینات خود را به صورت منظم از سر بگیرید، در این مقاله ۱۰ نکته درمورد ورزش فیتنس و بدنسازی برایتان عنوان می کنیم که امیدواریم بتواند انگیزه ی لازم را در شما ایجاد کند.

10 واقعیت درباره ورزش روزانه


دوست دارید سر کار تند و تیز تر شوید؟ وقتی به خانه می آیید کمتر احساس خستگی کنید؟ بتوانید ساعاتی را به آسودگی کنار همسرتان بگذرانید؟ یا حتی بتوانید بدون احساس گناه شیرینی بخورید؟ اگر پاسخ شما به این سؤالات مثبت است، ورزش چاره ی کارتان است!
فعال بودن از نظر جسمی فواید و مزایای بسیار زیادی برای شما دارد. اگر به دنبال انگیزه ای برای شروع یک برنامه ی ورزشی هستید یا می خواهید تمرینات خود را به صورت منظم از سر بگیرید، در این مقاله ۱۰ نکته درمورد ورزش فیتنس و بدنسازی برایتان عنوان می کنیم که امیدواریم بتواند انگیزه ی لازم را در شما ایجاد کند.

۱) ورزش قوای مغزی را تقویت می کند.
دیوید اَتکینسون، مربی حرفه ای بدنسازی اعتقاد دارد که ورزش نه تنها باعث تقویت بنیه و جسم شما می شود، بلکه به عملکرد مغزتان هم کمک می کند.
"ورزش سطح انرژی بدن را بالا برده و همچنین میزان سروتونین موجود در مغز را که باعث افزایش کارکرد آن می شود را نیز افزایش می دهد. آشکار است که کسانی که فعالیت بدنی بالایی دارند یا ورزش می کنند، کارایی بسیار بالاتری در محل کار دارند. شرکت ها و کمپانی هایی که ساعات اتلاف وقت و مرخصی های استعلاجی کارکنانشان کمتر باشد، نه تنها هزینه های بهداشتی و درمانی کمتری متقبل می شوند، بلکه درکل پیشرفت بیشتری نیز در کار خواهند داشت."


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 13 دی1389ساعت 11:33  توسط ژورنال 

تاثير ورزش بر ريه ها

وبلاگ کرمانی:

تاثير ورزش بر ريه ها

ميزان هوايي كه براي تنفس نياز داريد به نحوه فعاليت شما بستگي دارد. هنگامي كه نشسته ايد حدود 15 بار در دقيقه نفس مي كشيد. بدين ترتيب 12 ليتر هوا را به ريه هايتان وارد مي سازيد. در اين حالت

 ازاين حجم يك پنجم ليتر اكسيژن توسط ريه ها گرفته مي شود. هنگام ورزش ضربان قلب و تعداد تنفس افزايش مي يابد . يك ورزشكار حرفه ايي وقتي كه با تمام نيرو ورزش مي كند، در هر دقيقه 40 تا 60 بارتاثير ورزش بر ريه ها نفس مي كشد و با اين عمل 100 تا 150 ليتر از هوا را به ريه هايش وارد مي كند و از اين مقدار هوا حدودا 5 ليتر اكسيژن در هر دقيقه برداشت مي كند. حتي افراد غير حرفه اي نيز هنگام ورزش به بيش از دو برابر هوايي كه در حالت عادي درون ريه ها مي گردد نياز دارند . بدين ترتيب ريه ها بايد در هر زمان قادر به پاسخگويي به نياز فزاينده بدن براي اكسيژن باشند.

 هنگام ورزش چه اتفاقي مي افتد؟
هنگامي كه شروع به حركت مي كنيد ماهيچه هاي بدن شما پيام هايي را مبني بر نياز به اكسيژن
 بيشتر به مركز تنفس مغز مي فرستند . در مقابل ، مغز شما نيز علائمي را به ماهيچه هايي كه عمل تنفس را كنترل مي كنند يعني (پرده ديافراگم و عضلات بين دنده اي ) مي فرستد، بدين ترتيب قفسه سينه گشادتر شده  و هواي بيشتري را به ريه ها وارد مي سازد. در نتيجه اكسيژن بيشتري از ريه ها جذب و به ماهيچه هايي كه مشغول تمرين هستند،‌ بويژه  دست ها و پاها فرستاده مي شوند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 11 دی1389ساعت 11:19  توسط ژورنال 

چگونه در هوای آلوده ورزش کنیم؟

چگونه در هوای آلوده ورزش کنیم؟

تبیان:

پیرمردی در حال ورزش کردن در پارک

امروزه آلودگی هوا به یکی از مشکلات جدی مردم تبدیل شده است و به خصوص در شهرهای بزرگ خود را بیشتر نشان می‌دهد. در کنار این مورد، عدم تحرک و فعالیت بدنی نیز خود مشکلی دیگر به حساب می‌آید.

حال در این شرایط، باید ورزش و فعالیت را بیشتر کرد یا از ترس آلودگی هوا آن را کنار گذاشت؟

شاید خیلی از ما شنیده باشیم که دوچرخه ‌سواری یا دویدن در خیابان‌های شلوغ و آلوده برای سلامتی ما ضرر دارد. اما آیا واقعا آلودگی هوا، فعالیت و ورزش را برای ما خطرناک می‌سازد؟

انجام فعالیت‌های هوازی مثل پیاده روی یکی از کلیدهای اصلی برای داشتن زندگی سالم است. با این حال، ممکن است اگر به طور مرتب در مناطقی با هوای آلوده ورزش کنید، اثراتی منفی نیز بر سلامت شما داشته باشد. به خصوص اگر از آسم یا سایر بیماری‌های مزمن ریوی رنج می‌برید، یا به بیماری‌های قلبی و دیابت مبتلا هستید.

ما در حین انجام فعالیت‌های هوازی حتی فعالیت‌هایی با شدت کم، بسیار بیشتر از زمانی که در حال استراحت هستیم، نفس می‌کشیم، بنابراین در این مواقع هوا را عمیق‌تر به ریه‌ها وارد می‌کنیم. همه این عوامل کمک می‌کنند تا بیشتر در معرض آلاینده‌ها قرار بگیریم و به این ترتیب ورزش کردن در هوای آلوده خطرناک می شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 10 آذر1389ساعت 19:30  توسط ژورنال 

كوهنوردي در فصل سرما

جام جم:

كوهنوردي در فصل سرما


چون در اغلب نقاط ايران رشته‌كوه‌هايي براي صعود وجود دارد بيشتر جوانان تعطيلات آخر هفته خود را به صورت گروهي يا انفرادي در دامنه كوه‌ها سپري مي‌كنند. اما پرسش اينجاست در كوهنوردي چهكوهنوردي در فصل سرما نكاتي را بايد رعايت كرد و آيا كوهنوردي در فصول سرد سال نياز به داشتن مهارت‌ها يا توانايي‌هاي خاصي دارد؟

كوهنوردي در فصول سرد سال بسيار خطرناك است بنابراين براي پيشگيري از صدمه ديدن كه ممكن است در كوتاه‌مدت يا بلندمدت سبب از كارافتادگي، نقص عضو، يا مرگ شود، بهتر است دوره‌هاي آموزشي لازم را گذرانده باشيد. علاوه بر آموزش، نوع پوشش و تغذيه در كوهنوردي خصوصا در اين فصل از مهم‌ترين نكاتي محسوب مي‌شود كه رعايت آن مي‌تواند تا حدود زيادي از مخاطرات كوهنوردي بكاهد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 8 آذر1389ساعت 14:36  توسط ژورنال 

تغذیه قبل و پس از ورزش

تغذیه قبل و پس از ورزش

تغذیه ورزشکاران

همه ما از فواید ورزش آگاهیم. در این میان برخی به طور حرفه‌ای، برخی به عنوان یک تفریح و برخی به منظوری خاص مثل کاهش وزن ورزش می‌کنند.

درست است که ورزش تاثیر بسزایی در بالا بردن کیفیت زندگی انسان دارد، ولی باید آن را به درستی انجام دهیم تا نتیجه مطلوب حاصل شود. یکی از عواملی که می‌تواند در ورزش نقش مهمی داشته باشد،‌ تغذیه صحیح قبل و پس از ورزش است.

اگر سری به باشگاه‌های ورزشی زده باشید، خواهید دید بسیاری از افرادی که مشغول ورزش هستند، به‌رغم توصیه‌های مربیان در خصوص تغذیه قبل و بعد از ورزش، حالت سردرگمی دارند و با وجود ساعات زیادی که ورزش می‌کنند، تاثیر دلخواهی را مشاهده نمی‌کنند.

تغذیه ورزشکار، قبل و بعد از ورزش اگر به طور صحیح برنامه‌ریزی شود، باعث آرامش و عملکرد بهتر ورزشکار در طول ورزش می‌شود. در واقع غذایی که پیش از ورزش مصرف می‌شود، گلیکوژن کافی ذخیره شده در عضلات و ماهیچه‌های بدن را که برای عملکرد بهتر ورزشی نیاز است، تامین می‌کند و غذایی که پس از ورزش مصرف می‌شود، بازیابی و توانایی ورزشکار را بالا می‌برد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 6 آذر1389ساعت 19:37  توسط ژورنال 

تردمیل برای درد زانو

تبیان:

تردمیل برای درد زانو

اگر درد زانو مربوط به آرتروز باشد (که خود آرتروز هم یکی از عوارض چاقی است)، کاهش وزن می‌تواند به فرونشاندن آن کمک کند.تردمیل برای درد زانو

دردهای آرتروز جزو دردهای مزمن در سنین بالا هستند و کاهش وزن یکی از پیشنهادهای ما برای این دسته از افراد است.

البته نوع ورزشی که به این افراد داده می‌شود معمولا هوازی بوده و بیشتر از نوع راه رفتن است. در صورتی که فرد درد شدید و محدودیت‌ تعادلی دارد و نمی‌تواند راه برود، استفاده از تردمیل را به وی توصیه می‌کنیم. استفاده از دوچرخه نیز ممکن است، اما دوچرخه باید برای هر فردی به طور جداگانه تنظیم شود، در غیر این صورت درد زانو را تشدید خواهد کرد.

بیشترین نوع ورزش توصیه ‌شده، همان راه رفتن یا پیاده‌روی روی تردمیل است.

در کنار آن، برخی ورزش‌ها برای تقویت عضلات ران، به ویژه عضلات چهارسر و عضلات پشت ران به فرد داده می‌شود که به کاهش درد زانوی وی کمک خواهد کرد.

میزان پیاده‌روی را باید از 20 دقیقه در روز آغاز کرد و به تدریج افزایش داد تا حداکثر به 60 دقیقه در روز برسد. این تمرین باید 5 تا 6 روز در هفته انجام شود.

توصیه سوم من به کسانی که درد زانو دارند، انجام حرکات کششی در رابطه با زانو و عضلات پشت ران و ساق است که در کنار انجام ورزش هوازی و تمرینات تقویتی می‌تواند هم احتمال سقوط و هم احساس درد را کاهش دهد.

توجه به این نکته لازم است که وقتی برای یک فرد مبتلا به درد زانو نسخه پزشکی نوشته می‌شود، توصیه می‌کنیم همیشه راه رفتن روی تردمیل را از کم شروع کرده و به تدریج افزایش دهد. ابتدا در حداقل سرعت از 5/2 دقیقه شروع کرده و به تدریج زمان را افزایش دهد تا به 60 دقیقه برسد و وقتی زمان به حد مطلوب رسید، سرعت را افزایش داده و بعد از رسیدن سرعت به حد مطلوب، شیب تردمیل را افزایش دهد.

پیشنهاد می‌کنم قبل از شروع تمرینات ورزشی، حتما با متخصص طب ورزشی مشورت کنید تا بر حسب شرایط خاص هر فرد، نسخه ویژه‌ای برای ورزش او نوشته و نحوه انجام تمرینات را برای او کاملا توضیح دهد.

دکتر احمد باقری ‌مقدم - متخصص طب ورزش

+ نوشته شده در  چهارشنبه 3 آذر1389ساعت 22:5  توسط ژورنال 

مصرف بي‌رويه دگزامتازون در ورزشکاران

ایسنا:

مصرف بي‌رويه داروي دگزامتازون در ورزشکاران؛

مصرف بي‌رويه داروي دگزامتازون که به منظور افزايش حجم بدن و بدنسازي مورد استفاده ورزشکاران قرار مي‌گيرد، باعث طاسي، سيروز و سرطان کبد در ورزشکاران مي‌شود.

دکتر عليرضا مطهري در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا واحد علوم پزشکي ايران، گفت: مصرف هر نوع دارو حتي با تجويز پزشک داراي عوارضي است به طوري كه مصرف دگزامتازون در ورزشکاران، طاسي و جوش‌هاي دردناک و چرکي در شانه ايجاد مي‌کند و در صورت ادامه مصرف، مشکلات عقيمي غير قابل برگشت و در نهايت در برخي بروز سيروز و سرطان کبد هم به دنبال دارد.

وي عنوان کرد: دگزامتازون دارويي است که در همه داروخانه‌ها موجود است و بسياري با تجويز پزشک براي حل مشکل التهاب‌ بدن از آن استفاده مي‌کنند. داروهاي آنابوليک استروئيد و محرک‌ها و مخدرها مورد نياز بيماران است اما متاسفانه برخي ورزشکاران گاهي تا 200 برابر دوز مورد نياز بدن، اين داروها را براي دوپينگ وارد بدن مي‌کنند که عوارض بدي به دنبال دارد.

+ نوشته شده در  سه شنبه 2 آذر1389ساعت 20:56  توسط ژورنال 

دویدن بهتر است یا پیاده روی ؟

دویدن بهتر است یا پیاده روی ؟
 
دویدن از نظر مصرف کردن و سوزاندن کالری ،‌ از هر نوع از ورزش و تمرین بدنی دیگری سبقت می گیرد
 
 
در هنگام پیاده روی یک پا همیشه در تماس با زمین است بنابراین آسان تر است. مزایای پیاده روی از نظر سوزاندن کالری زیاد است. افرادی که پیاده روی می کنند اغلب نسبت به افراد بدون تحرک و دوندگان کمتر بیمار می شوند. مطالعه ای نشان داده که این افراد نسبت به کسانی که پیاده روی نمی کنند ۵۰ درصد کمتر به سرماخوردگی مبتلا می شوند و در ضمن  تعداد  گلبول های سفید خونشان که به ویروس ها حمله ور می شوند افزایش می یابد.
 
دویدن از طریق کاهش فشارخون ، کاهش خطر دیابت ، افزایش کلسترول خوب و کمک به آب کردن چربی مازاد بدن ، بر علل بروز بیماری قلبی تأثیر می گذارد. مطالعه دیگری نشان داده است زنانی که حداقل سه ساعت در هفته پیاده روی تند می کنند معادل زنانی که به مدت ۹۰ دقیقه در یک هفته به انجام نرمش شدید می پردازند در برابر بیماری قلبی محافظت می شوند.
 
دویدن در افرادی که به آن عادت ندارند می تواند به افزایش میزان استرس و اضطراب منجر شود اما مطالعات نشان می دهد که در طولانی مدت ، دویدن می تواند شما را در برابر استرس و افسردگی مقاوم تر کند.
 
 به نظر می رسد ورزش و تمرین ملایم در تسکین اضطراب ، بیش از ورزش های شدید موثر باشد. دویدن می تواند به افزایش فشار روی نخاع و افزایش درد کمر منجر شود. به خصوص در دوندگانی که از تکنیک صحیح استفاده نمی کنند و دارای انعطاف پذیری کم و یا طاقت ضعیف هستند.
 
 
 
مطالعه ای جدید نشان می دهد که سه ساعت پیاده روی در هفته بسیار مؤثرتر از تمرینات مربوط به کمر و پشت در کاهش درد افرادی است که از درد پشت و کمر ،‌ رنج می برند
 
 
 
امانت داري و اخلاق مداري 
استفاده از اين مطلب فقط با ذکر منبع "
مجله پزشکی.::.ژورنال  " مجاز است.  

 

گردآورنده : مجله پزشکی.::.ژورنال

+ نوشته شده در  دوشنبه 1 آذر1389ساعت 19:54  توسط ژورنال 

علت تعریق بدن در هنگام ورزش

علت تعریق بدن در هنگام ورزش چیست ؟
 
 
عامه مردم به اشتباه بر این باورند که اگر بدن در طول انجام حرکات ورزشی تعریق نداشته باشد انجام آن تمرینات بی فایده است و عرق کردن رابطه مستقیم با مقدار کالری مصرفی بدن و مفید بودن و سازندگی حرکات ورزشی دارد.
 
 
برای اثبات نادرست بودن این باور، علت تعریق و رابطه آن را با حرکات ورزشی مورد بررسی قرار می دهیم.
باید توجه داشت که بدن انسان مانند تمامی موتورها عمل می کند و بی وقفه در حال انجام کار است و تولید حرارت می کند، هر چه ماهیچه ها بیشتر منقبض و منبسط شوند مقدار حرارت تولید شده نیز افزایش می یابد. بنابراین اگر راهی برای خنک شدن بدن وجود نداشته باشد بعد از بیست دقیقه بر اثر بالا رفتن درجه حرارت بدنمان از هوش خواهیم رفت.
اولین راه خنک شدن بدن دفع حرارت از طریق پوست است. روشهای دیگری نیز برای کاهش دمای بدن نظیر انتقال حرارت به محیط توسط دوش آب سرد و یا استفاده از کولر و دیگر وسایل خنک کننده وجود دارد ولی تعریق راه دیگری است که بدن از آن برای کاهش دمای خود استفاده می کند، آبی که در خون ما جاری است گرمای بدن را جذب می کند و به صورت عرق توسط غدد زیر پوست در سطح پوست منتشر شده و سبب خنکی ما می شود.
در مواقعی که دمای محیط بالاست اولین راه خنک شدن بدن تعریق است، حال اگر محیط مرطوب نیز باشد عرق روی پوست نمی تواند تبخیر شود و به صورت قطره های آب از بدن سراریز می شود.
میزان تعریق افراد ب
ستگی به سن، جنسیت و فیزیک بدن آنها دارد مثلا میزان تعریق بدن زنان از مردان کمتر است و با افزایش سن این میزان کاهش می یابد. اما این تفاوتها بر میزان تعریق به هنگام انجام حرکات ورزشی تاثیر چندانی ندارد و تقریبا برای همه افراد یکسان است.
اگر در محیطهایی که دارای وسایل خنک کننده هستند و یا در فصل سرما ورزش کنیم ، میزان تعریق بدن کاهش می یابد زیرا هوای خنک عرق را به سرعت بخار می کند و این بدین معنا نیست که بدن ما مقدار کمتری کالری سوزانده است، بنابراین تعریق معیاری برای سنجش میزان کالری سوزانده شده و سازندگی تمرینات ورزشی نمی باشد.
 
 
 
امانت داري و اخلاق مداري 
استفاده از اين مطلب فقط با ذکر منبع "
مجله پزشکی.::.ژورنال  " مجاز است.  

 

گردآورنده : مجله پزشکی.::.ژورنال

 
+ نوشته شده در  دوشنبه 1 آذر1389ساعت 19:53  توسط ژورنال 

تاندونیت و تنوسینوویت

اندونیت و تنوسینوویت عبارت است از التهاب دردناک تاندون (تاندونیت ) و پوشش تاندون (تنوسینوویت ) .
 
غالباً همزمان ایجاد می گردند. به طور طبیعی رشته های تاندون در رشته های عضله فرو می روند. عضله اسکلتی در هر انتهای خود تاندونی دارد که به استخوان می چسبند.
 
نیروی انقباض عضله از طریق تاندون منتقل شده ، تولید حرکت می کند.

علایم شایع
محدودیت حرکت ، حساسیت به لمس و تورم اطراف تاندون ملتهب . محل های شایع عبارتند از شانه ، آرنج ، تاندون آشیل یا عضله دوقلو پشت ساق پا.
ضعف در تاندون به علت رسوب کلسیمی که غالباً همراه تاندونیت وجود دارند.

علل
آسیب معمولاً ناشی از فعالیت ورزشی سخت
اختلالات عضلانی ـ اسکلتی شامل نقایص مادرزادی و روماتیسم
وضعیت قرارگیری نامناسب
عوامل افزایش دهنده خطر
استفاده بیش از حد از تاندون ها و مفاصل خاص در اثر شرکت در مسابقات ورزشی
حرکت غلط و کشیدگی در طی فعالیت . به طور مثال نگه داشتن و حرکت دادن مکرر یک راکت تنیس به طور غلط ممکن است باعث تاندونیت در آرنج گردد (آرنج تنیس بازان ).

پیشگیری
قبل از آغاز یک ورزش ، براساس یک برنامه منظم ، بدن خود را گرم کرده و فشار بر عضلات را به تدریج افزایش دهید.
قبل از هر فعالیتی خود را گرم کنید.
روش های مناسب را برای هر ورزشی که تمایل به انجام مرتب آن دارید، یاد بگیرید.

عواقب مورد انتظار
معمولاً با درمان و استراحت تاندون علاج می گردد. بهبودی ۶ هفته زمان می برد.

عوارض احتمالی
رسوب های کلسیمی بزرگ در تاندون ملتهب که منجر به اختلال دایمی می گردد («مفصل منجمد»).

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 1 آذر1389ساعت 19:50  توسط ژورنال