X
تبلیغات
مجله پزشکی - تناسب اندام و چاق شدن

مجله پزشکی

پزشکی

۱۰ قانون تغذیه برای افزایش وزن

ویستا:

۱۰ قانون تغذیه برای افزایش وزن

بسیاری از جوانان، در دریافت وزن و بالا بردن آن، دچار مشكل هستند. تنها راه افزایش وزن در شما ورزش و فراوان خوردن است. در اینجا ۱۰ روش تغذیه ای برای بالا بردن وزن بدون دریافت میزان بالایی از چربی پیشنهاد می شود:

۱ – غذای بیشتر، بیشتر و بیشتر
چنانچه ورزش می كنید و رشد ندارید، تنها مشكل به اندازهافزایش وزن كافی نخوردن شماست. چطور انتظار داریدوقتی كالری كافی را برای پر كردن میزان سوخت كالری بدنتان در روز مصرف نمی كنید، افزایش وزن بیابید؟ به عنوان یك وعده غذایی متوسط، شما بایستی روزانه ۱۰ كالری به ازای هر (پوند) از وزن بدنتان دریافت كنید تا بدن قادر به ترمیم و رسیدگی كه به تمام اجزای بدن باشد، حالا به منظور افزایش وزن، باید حداقل ۵۰۰ كالری درروز و هر وعده غذایی مصرف كنید تا میزان كالری دریافتی از حد نرمال آن بالا رفته، موجب بالا رفتن وزن شود.
هر چه بیشتر بخورید، پتانسیل رشد بیشتری تولید می كنید. همچنین بایستی قدرت انتخاب در مورد غذای مصرفی تان داشته باشید تا بدون افزایش میزان چربی و دریافت آن به مقدار زیاد وزنتان بالا برود.

۲ – خوردن در زمانهای بیشتر
این مورد نیز مشابه مورد قبل عمل می كند. هر چه به تعداد وعده های غذایی خود بیفزایید، كالری بیشتری دریافت می كنید. مطمئناً آسانتر است كه در طول روز مثلاً ۸ وعده غذایی دارای ۵۰۰ كالری مصرف كنید تا اینكه ۴ وعده غذایی حجیم دارای ۲۰۰۰ كالری را استفاده كنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 10 بهمن1389ساعت 22:38  توسط ژورنال 

20 راهكار براي ايجاد تناسب اندام

مجله پزشکی ژورنال:

20 راهكار براي حفظ و ايجاد تناسب اندام

شاید برای شما هم پیش آمده که ورزشهای منظمی را داشته باشید اما نه تنها نتیجه ی دلخواه را برای تناسب اندام کسب نکردید، بلکه با گرفتگی عضلات و خستگی های مفرط روبرو شدید.20 راهكار براي حفظ و ايجاد تناسب اندام

ناامید نشوید، با بکارگیری روش صحیح در تمرینهای خود می توانید دوباره شروع کنید.
در اینجا به 20 نکته اشاره می کنیم که با بکارگیری آنها و درک اشتباهات در انجام آنها و در ادامه اصلاح این تمرینها، انگیزه ی دوباره ای را برای نیل به هدف تناسب اندام خود کسب خواهید کرد.
دستگاههای ورزش های هوازی
1- امروزه بیشتر مردم با خرید دستگاههایی همچون، تریدمیل، گام زن، … ساعتها در هفته با روش ایستادن اشتباه بروی آنها، سعی در رسیدن به تناسب اندام را دارند، اگر دقت کنید می بینید که اکثر آنها با تکیه دادن و انداختن سنگینی خود بروی دستگاه، به مرور زمان دچار مشکل می شوند، روش درست، این است که به هنگام ایستادن بروی این دستگاهها، بدن و کمر خود را در حالتی راست و قائم نگاه دارید تا به ستون فقرات شما فشار نیاید و صدمه نبیند.

2- مادامی که با این دستگاهها کار می کند، میله ی حفاظتی را سفت و محکم در دست نگیرید، این باعث می شود که بازوها و دیگر عضلات دستها به اندازه ی کافی تحرک نداشته و کالری کمتری بسوزانند. اگر از افتادن از روی دستگاه می ترسید، این روش را اجرا کنید؛ ابتدا تمامی انگشتان خود را راحت روی میله قرار دهید و میله را محکم فشار ندهید! سپس پس از شروع اندک زمانی از انجام تمرین ها، به ترتیب انگشتان خود را از میله رها کنید و تنها انگشتان اشاره شما بر میله تکیه کند تا علاوه بر تحرک بیشتر عضلات مچ تا بازو، تعادل خود را نیز بروی دستگاه حفظ کنید.

3- اگر از دستگاههای و ورزشهایی استفاده می کنید که طبق دستور باید بین هر سه یا چهار دقیقه، دقایقی کم را فاصله بیاندازید، این دقایق را به استراحت مطلق نپردازید! در این فاصله نفسی عمیق بکشید، عضلات را شل کنید، به آهستگی چند گام بردارید، سپس دوباره به ادامه ی تمرینها بپردازید.

4- یکی از روشهای اشتباه این است که برخی به هنگام پیاده روی با جمع کردن دستهای خود، سنگینی آن را با خود حمل می کنند، شاید این کار با فشار بیشتر منجر به سوزاندن کالری بیشتری شود اما متأسفانه به مرور زمان باعث فشار بروی اندام های پا ( شامل زانو، ماهیچه های ران، ساق پا، …) می شود، پس بهتر است ابتدا پیاده روی خود را انجام دهید، و بعد از آن به ورزشهای استقامتی عضلات بپردازید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 8 دی1389ساعت 15:42  توسط ژورنال 

برای افزایش اشتها چه باید كرد؟

برای افزایش اشتها چه باید كرد؟

فردی كه دچار كمبود یا فقدان اشتهاست، خیلی كمتر از حالت معمول غذا می خورد. كمی ِ اشتها معمولاً به دلیل هضم كم مواد غذایی است. با جویدن طولانی غذا و نوشیدن مایعات سرد این

حالت بدتر می شود. گاهی اوقات هم به دلیل عوامل روحی است.

عمل هضم به دلیل نفخ و گاز معده، كاهش حس چشایی و تنفس بد كاهش می یابد كه معمولاً باعث كمبود انرژی مورد نیاز بدن می شود.

كاهش اشتها باعث كاهش وزن می شود. پس یكی از راه های افزایش وزن درافراد لاغر ، افزایش اشتهای آنهاست.

برای افزایش اشتها چه كاری باید انجام داد؟

- سعی كنید هرروز 3 وعده غذایی كامل و 3 میان وعده داشته باشید.

- بین وعده های اصلی غذایی، چیزی نخورید.

- برای افزایش هضم غذا و اشتها، می توانید یك وعده را مصرف نكنید تا برای خوردن وعده بعدی، اشتهای بیشتری داشته باشید.

- سعی كنید وعده های غذایی خود را در اوقات معینی مصرف كنید؛ یعنی برنامه غذایی مشخص و سر ساعت داشته باشید. مثلاً صبحانه را در ساعت 7 صبح ، ناهار در ساعت 12 و شام در ساعت 7 شب. همچنین اگر اشتهای شما برای صرف وعده اصلی كاهش نمی یابد ، می توانید دو میان وعده ، یكی در ساعت 10 صبح و یكی در ساعت 4 بعد از ظهر و نیز قبل از خواب میل كنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 2 آذر1389ساعت 17:37  توسط ژورنال 

خيلي لاغرم، چه کنم؟

خيلي لاغرم، چه کنم؟

 
کاهش رشد بدني به دو صورت است:

1- کاهش مقدار قد نسبت به سن که به علت کمبود پتاسيم، سديم، منيزيوم، روي، فسفر، پروتئين، اکسيژن، آب و انرژي است.

مرد لاغر

2- کاهش مقدار وزن به قد که به علت کمبود انرژي، کاهش عضلات و چربي بدن است.

اضافه کردن وزن براي فردي که کمبود وزن دارد بسيار مشکل است. بدن فرد داراي کمبود وزن ممکن است:

* داراي سوخت و ساز بيشتري باشد.

* داراي سلول هاي چربي کمتري باشد.

* و يا کمبود وزن، اصلا ربطي به تغذيه فرد نداشته باشد.

به طور کلي، رژيمي خوب است که متعادل و متنوع باشد و انرژي لازم براي بدن را تامين کند.

اگر انرژي در بدن زياد باشد، بدن اين انرژي اضافي را در سلول هاي چربي ذخيره مي کند تا در مواقع ضروري شکسته و آزاد شود. اين شکستن انرژي، همان متابوليسم است.

افزايش فعاليت بدني، سرعت متابوليسم را زياد مي کند و بدن به منبع سوخت که همان غذاست، نياز پيدا مي کند.

برعکس، کاهش فعاليت با کاهش متابوليسم همراه است و باعث مي شود که انرژي در سلول هاي چربي ذخيره شود و فرد افزايش وزن پيدا کند.

از آنجايي که استرس در برخي افراد موجب کاهش وزن و در برخي ديگر موجب افزايش وزن مي شود، بايد ورزش را نيز جزو برنامه خود قرار دهيد تا از استرس رهايي يابيد و وزن تان نيز متعادل گردد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 2 آذر1389ساعت 17:32  توسط ژورنال 

شیوه‌ ی چاق شدن لاغرها

شیوه‌ ی چاق شدن لاغرها

افزایش وزن

همین حالا قلم و کاغذ را بردارید، یک خط کسری بکشید، بالای این خط وزن تان را به کیلوگرم و زیر آن قدتان را بر حسب متر به توان 2 بنویسید، حاصل کسر را که به دست آوردید اگر 18 یا کمتر از آن بود، این گزارش را بخوانید، چون گزارش ما درباره ی شیوه‌ های چاق شدن لاغرها است؛ همان ‌ها که حاصل کسرشان 18 یا کمتر از آن شده است.

نام آزمایشی که درباره آن صحبت کردیم BMI است که از شیوه‌ های علمی تعیین چاقی یا لاغری افراد محسوب می‌ شود. بر اساس این آزمایش کسانی که حاصل کسرشان بین 20 تا 25 باشد وزن طبیعی و کسانی که کسرشان 25 به بالا باشد اضافه وزن دارند.

اما اگر حوصله حساب و کتاب ‌های پیچیده را ندارید، راهی برای محاسبه سرانگشتی این که لاغر یا چاق هستید هم وجود دارد. اگر مرد هستید قدتان را به سانتی‌ متر بنویسید و از 100 کم کنید حاصل این تفریق وزن تقریبی ایده ‌آل شما را نشان می‌ دهد، اما اگر زن هستید باید قدتان را به سانتی‌ متر بنویسید و به جای 100 از 105 کم کنید البته این که جثه و سن شما چقدر باشد هم در وزن ایده ‌آل‌ تان دخیل است، اما به هر حال این محاسبه، رقمی تقریبی از وزنی که باید داشته باشید را به شما ارائه می‌ دهد.

گام اول برای چاق شدن: دلیل لاغری را بفهمید

برلیانت بزرگمهر، مشاور تغذیه و رژیم درمانی در گفتگو با جام‌ جم نخستین قدم برای چاق شدن را پیدا کردن دلیل آن می ‌داند چرا که معتقد است بسته به نوع لاغری راه درمان آن هم متفاوت است.

مسوول کمیته آموزش همگانی انجمن تغذیه ایران، در این باره به ذکر مثال ‌هایی می ‌پردازد و می‌ گوید: یکی از دلایل لاغری، پُرکاری غده ی تیروئید است که باعث افزایش سوخت و ساز در بدن می ‌شود. در این صورت هر چقدر هم غذا بخورید به دلیل سوخت و ساز بالای بدن، لاغر می ‌مانید.

به گفته ی او، عامل دیگر لاغری بیماری بی ‌اشتهایی عصبی است و بیمارانی که بی ‌اشتهایی عصبی دارند برای چاق شدن باید ابتدا، عوامل استرس ‌زا را در ‌اطراف خود کاهش دهند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 2 آذر1389ساعت 15:27  توسط ژورنال 

چگونه می توانم وزنم را افزایش دهم؟

چگونه می توانم وزنم را افزایش دهم؟

ما همیشه فکر می کنیم چاقی، مشکلی است که بر طرف کردن آن سخت است در صورتی که بسیاری از افراد مبتلا به لاغری هستند وافزایش وزن برای آنها مشکل تر از کاهش وزن یک فرد چاق است!

چگونه می توانم وزنم را افزایش دهم؟

هر کس با مشخصات فیزیولوژیکی که دارد، در یک محدوده وزنی ، سالم است . اگر چاق تر از آن شود دچار اضافه وزن شده و در معرض ابتلا به بیمارهای مزمن قرار می گیرد ؛ اما  کمبود وزن هم خطر زاست . هر چه وزن فرد با حد پائین سلامتی فاصله بیشتری داشته باشد ، خطر ابتلا به بیمار هایی که موجب مرگ زودرس می شوند ، بیشتر است . او توان کافی برای انجام فعالیت های روزانه را ندارد و بیشتر اوقات احساس ضعف می کند.

وزن ایده آل ، بر اساس قد و سن یک فرد و شرایط جسمی او محاسبه می شود . او در این وزن نه لاغر و نه چاق و از اندام متوسطی برخوردار است.

هدف کلی رژیم های چاقی و لاغری ، رسیدن به این وزن ایده آل است که فرد ، با داشتن آن از سلامتی کامل برخوردار می باشد .
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 2 آذر1389ساعت 11:7  توسط ژورنال 

زنان متاهل، چاق ‌تر هستند

زنان متاهل، چاق ‌تر هستند

یک تحقیق جدید نشان داده است که نرخ بروز چاقی به طور متوسط در بین زنان متاهل بیشتر از زنان مجرد است. افزایش وزن

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، بر اساس این تحقیق، زنان واقعا پس از ازدواج خود را از این حیث آزاد می ‌گذارند.

این تحقیق که در مجله آمریکایی "طب پیشگیری" به چاپ رسیده همچنین نشان می‌ دهد که این وضعیت در صورت بچه‌ دار شدن حتی از این هم شدیدتر می ‌شود.

 

محققان دانشگاه کویینزلند در استرالیا، این پژوهش را روی 6000 زن 18 تا 23 سال طی یک دوره ی 10 ساله تا پایان سال 2006 انجام دادند. هر یک از این زنان به طور دوره‌ای پرسشنامه‌ هایی را درباره وزن، قد، سن، فعالیت بدنی و مصرف الکل پُر می ‌کردند.

 

نتایج بررسی ‌ها نشان داد: در طول این دوره، میانگین افزایش وزن در زنان متاهل بیشتر از زنان مجرد بوده‌ است و در صورت بچه‌ دار شدن بازهم به وزن آن ها افزوده می ‌شود.

محققان می‌ گویند: از جمله دلایل این افزایش وزن پس از ازدواج این است که زنان اغلب به خاطر همسران شان بیشتر غذای نا‌سالم می‌ خورند و همچنین وقت کمتری برای ورزش کردن خواهند داشت.

محققان دانشگاه کویینزلند تاکید می‌ کنند: از آن جا که هم‌ اکنون نرخ چاقی در جهان رو به افزایش است لذا این موضوع یک نگرانی کلی در زمینه سلامت زنان محسوب می ‌شود.

امروزه با صنعتی شدن جوامع، گسترش شهرنشینی و تغییر نحوه ی زندگی

مردم و به خصوص زنان، بیماری های بسیاری تحت عنوان بیماری تمدن شایع

شده است.

این بیماری‌ ها معمولا بر اثر تغذیه نادرست و کاهش میزان فعالیت بدنی ایجاد می ‌شود که یکی از مهمترین فاکتورهای بروز این امراض، شیوع چاقی است و عواقب ناگواری به ویژه برای زنان به بار می ‌آورند.

چاقی شامل افزایش بیش از حد ذخایر چربی در بدن است که نتیجه آن زیاد شدن وزن است. باید توجه داشت که هر گاه افزایش وزن بدن به دلیل سایر عوامل نظیر بیماری های قلبی، کبدی و نارسائی های کلیوی باشد، چاقی به حساب نمی ‌آید.

ذخیره چربی در مردان بیشتر در اطراف شکم، سینه، پشت و گردن است، در حالی که ذخیره چربی در زنان در اطراف شکم، باسن، لگن و ران ها است. به تازگی مشخص شده که افزایش توده چربی در ناحیه شکمی زمینه ساز بیماری های قلبی عروقی می ‌باشد. این در حالی است که چاقی در قسمت های دیگر بدن نظیر دور لگن، ارتباط زیادی با بیماری های قلبی عروقی ندارد.

با توجه به نتایج تحقیق جدید، متخصصان توصیه می‌ کنند که باید به دنبال راه‌ کارهایی تازه برای مقابله با این قبیل پیامد های خطرزا در زنان متاهل باشیم.

+ نوشته شده در  دوشنبه 1 آذر1389ساعت 14:37  توسط ژورنال 

9 ماده ی غذایی چربی‌ سوز

9 ماده ی غذایی چربی‌ سوز

آب

اگر نمی ‌خواهید رژیم بگیرید اما دوست دارید وزن کم کنید می ‌توانید این 9 ماده ی غذایی را خریداری و یخچال ‌تان را با آن پُر کنید.

اما فراموش نکنید این ها مواد غذایی جادویی لاغرکننده نیستند بلکه می ‌توانید آن ها را جایگزین سایر مواد غذایی روزانه‌ تان کنید تا کالری کمتری دریافت کنید و وزن تان را پایین بیاورید. اگر می ‌خواهید سریع و راحت وزن کم کنید، این فهرست غذایی کمک ‌کننده است.

1- آب

آب به طور طبیعی جلوی گرسنگی را می‌ گیرد. تحقیقات فراوانی نشان داده نوشیدن آب فراوان به کاهش سریع ‌تر وزن تان کمک می ‌کند. طبق بررسی‌ های محققان آلمانی با خوردن روزانه 481 گرم آب، متابولیسم بدن 30 درصد افزایش می ‌یابد. در ضمن نوشیدن آب جلوی گرسنگی را هم می ‌گیرد و تا حدی سیرکننده است.

چای سبز

2- چای سبز

به جای این که معتاد به مصرف چای سیاه و قهوه به دلیل کافئین بالا شوید، چای سبز بنوشید.

تحقیقات نشان داده است، مصرف چای سبز متابولیسم بدن را افزایش می ‌دهد و به کاهش وزن کمک می ‌کند.

این نوشیدنی پُرفایده خواص ضد سرطانی دارد و جلوی ناراحتی ‌های قلبی‌- عروقی را می ‌گیرد.

3- سالاد روز

خوردن سالاد و سبزیجات قبل از غذا، روشی بسیار سالم و لذت‌ بخش برای کنترل اشتها و کاهش وزن است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 1 آذر1389ساعت 14:20  توسط ژورنال